pátek 5. srpna 2011

ČSFD statistika měsíce července

Červenec odešel, bodové statistiky z něj teprve přicházejí. Jak jsem psal minule, bodová tsunami zamíchala docela zajímavě pořadím a přinesla po tolika letech pořádné vzrušení do jinak stojatých bodových vod. Minule jsem dlouho povídal o možných důsledcích, která změna bodování v rámci top20(100), bude mít. Červenec je prvním měsícem, kdy se tyto hypotézy dají ověřit, ale současně ještě ne potvrdit. Změna zvyklostí uživatelů se teprve postupně bude projevovat vyplňováním stále větší porce ze stomístného seznamu oblíbenců. K zajímavým číslům se dostaneme za chvíli, do té doby zase pár postřehů, které vzhledem k prázdninovému období (kdo vůbec o prázdninách chodí na čsfd?) nebudou nikterak objevné. Bohužel.

Statistické změny ČSFD jsou to docela paradoxní, protože letní dny přinášejí teplo a lidi tolik nebaví sedět doma u počítače (nevím jak u vás, ale u mě je zima na filmy lepší...). Přesto nebo právě proto (?) v červenci přibylo jednoznačně nejvíce komentářů, za celý tento rok. Krásných 43 tisíc, což je o 9 tisíc víc, než v červnu. Jsem docela rád, že komentáře čtu velmi výjimečně a přelouskávání těchto nových nechávám spíše na uživatelích s úchylkou sledovat "ty úplně dole". Přesný opakem je nárůst obsahů, který je zase v červenci na pouhé třetině červnového výsledku. Propad z 12 tisíc na 4 tisíce je zarážející, ale červnová tsunami byla výjimečná právě i těmito statistikami, které nepochopitelně vyskočily (pravděpodobně více času nahazovačů na přidávání...). Prázdniny přinesly opět solidní nárůst registrovaných uživatelů, skoro 6 tisíc nových přírůstků. Opravdu se dějí zajímavé věci, co tu všichni najednou hledají? Kešky?:-)


Kdo nediskutuje, neexistuje
Než se dostanu k bodům samotným ještě mě zarazily některé prázdninové diskuze. Jako člověk, který již minimálně rok vnímá hádky na diskuzích jako ztrátu času, jsem výměny názorů sledoval jen pasivně. Proč také ne? Většina témat je tu po stopadesáté a u těch ostatních se dohadují lidé desetiletí uživatelé s 250 hodnoceními o tom, který film je fakt ten nejvíc nejlepší v historii a proč je kua ten matrix a pulp fiction úplně nejvíc coool. Ne dík. Více mě však zaujala diskuze v Nové ČSFD, kde někteří uživatelé dokazují dlouhodobost svých názorů. Půl roku zpět chce jeden uživatel vytvořit admina/moderátora pro diskuze (klidně jím bude sám) a dnes říká, že svoboda musí být hlavně v diskuzích, takže žádné moderování ani admini ani cenzura! Druhý zase říká dlouhé roky, jak na ČSFD peče, že ho nezajímá, že se tu stejně nikdy nic nezmění a že sem vlastně ani nechodí a dnes? Rozjíždí manifest za vylepšení ČSFD:) Chtěl bych poznat na databázi aspoň jednoho člověka, který se neohýbá podle potřeby. Ale jak bych mohl, vždyť čecháčka ohneš, ale nezlomíš:). Nechme diskuze diskuzemi, ať bobtnají smysluplnými rozhovory:).

"Body jsou štěstím, které si navzájem dáváme"
Antoine de Saint-Exupéry po registraci na ČSFD.cz

Zajímavější je však pohled na pohyb bodů uživatelů v celé top 100. Jak jsem psal v červnovém čísle svého měsíčníku (předplatné vás stojí polovic, nezapomeňte si objednat IHNED!), celý systém bodování bude narušen. První známky lze vysledovat už nyní, kdy se v první desítce uživatelů objevuje uživatel s poklesem bodů. Nevídané. Předchozí zvyky uživatelů byly jednoduché. Čím výš jsi, tím víc bodů za měsíc dostaneš. Tato zjednodušená rovnice platila velmi často a jedinou výjimkou byly někteří uživatelů, těžící ze svého výjimečného statusu (malarkey, larelay, verbal). Těm body rostly i na nízkých místech. Rovnice má však nyní mezery, protože v TOP 30 je dokonce 5 uživatelů s poklesem bodů! Srpnová statistika bude o to zajímavější, jestli tyto zvyky potvrdí. Pro mě překvapivě však nedošlo k žádné stagnaci nárůstu bodů pro uživatele top 100 celkově. Naopak, mezi první stovku bylo rozděleno o 200 bodů víc, než v květnu (červnových 11 tisíc bodů nárůstu považuji za statistickou chybu :D). Osobně tipuji, že další dva měsíce ještě budou takové "vyrovnávkové", kdy většině uživatelů dojde, že top100 může sloužit pro jejich pohodlí a prostě věnují čas pro jeho vyplnění. Je pak také možné, že se pohyby bodů stanou otázkou pouze nových uživatelů a jejich pomalu se naplňujících seznamů top 20...


Samotné body se hýbou, ale dosti podivně. Pomo je tento měsíc králem se 168 body a v jeho závětří je Golfista s 119 body... rozdíl 50? Jen tak z ničeho nic? Chápu, že nové vylepšení (top100) si zaslouží "pochvalu", ale takovouhle? Dobrá. Co na to říká kleopatra s, pro ní, chudými 79 body, to raději nechci vědět. Jisté však je, že nůžky mezi ní a Pomem se rozevírají v její neprospěch. Tento hodně sledovaný duel o druhé místo se tak stává už jen nudným odvarem. Současný rozdíl 230 bodů prostě kleopatra nedožene ani s forsáží:). Za nimi následuje velmi rychlý bodový sešup zakončený propadem Douglase o jeden bod. Pro něj to je jistě osobní tragédie, kvůli které spálí originální klobouk z Občana Kanea, ale nastavuje nám to nové zrcadlo, že časy se mění. Uf. Kousek za ním se stejným bodovým "nášupem" čeká Tsunami_X. Sejde z diskuzí, sejde z topky. Dalšími propadajícími uživateli jsou Tosim a Radyo (-2, resp. -3 body), které to jistě stále nechává chladné. Mají za roky služby dostatečně vystaráno ještě na pár měsíců. Asi největším držákem za přední trojicí je Blizzard, kterého neochvějná síla sledovat hromadu filmů a hodnotit je každý den pomalu přibližuje nejvyšším patrům. Snad jediným dalším podobně stoupajícím uživatelem v top 30 je ještě Malarkey, který prostě "ví". Smutný příběh je Faye, která s -12 body postupně klesá, i když pro mě je i tento sešup dost pomalý, na to jak dlouho je neaktivní ... Holt výběr uživatelů na ČSFD je někdy zajímavé racionální:)

Zbytek top100 je lehce pochybný. Jedno jméno za všechny, nejúspěšnější uživatelka měsíce června od 31 do 100 místa, je... May. Žena/dívka, která měla vloni průměr 2,6 bodu za měsíc se těší neuvěřitelnému nárůstu popularity, který může závidět i dosud nejúspěšnější žena/dívka ČSFD, kleopatra. Mě May přijde sympatická, ale tento bodový nárůst je natolik zarážející... že jsem to raději 3x zkontroloval:)... Jen doufám, že po této reklamě se nepokusí někteří šprýmaři jako TheMaker a další měniči bodů psát do pošty May, aby zjistili její kouzlo (stejně to je fotkou v deníčku;-))))):)). Kromě May jsou na tom dobře především opisovač T2 s +34 body, diskuzní král verbal s +38 body a zajímavá stálice v bodových nárůstech, J*A*S*M s +28 body. Pak dochází k obrovským rozdílům, například Chupacabre padá s -13 body, asi nemá část na psaní vzkazů a prosby o body... on ani David3141 na tom v tomhle ohledu není nejlépe. Realitou ale spíše bude, že se pánové rozhodli vzít má slova z dřívějších článků velmi osobně, zamyslet se nad nimi, dostat je do svého svědomí a konečně morálně dospět. Je úžasné vidět, jak člověk může změnit lidi:)

Pár "faktů" za ČERVENEC 2011:
Průměrný nárůst bodů uživatelů TOP 30: 28 b (minulý měsíc 22,2b)
Průměrný nárůst bodů uživatelů TOP 31-100: 6,4 b (5,63b)
Průměrný nárůst bodů uživatelů TOP 100: 12,9 b (10,6b)
Nejvíce bodů v TOP 30 aka "velký skokan měsíce": POMO 168 b (Golfista 1078b)
Nejvíce bodů v TOP 31-100 aka "malý skokan měsíce": May 103 b (larelay 170b)
Nejvíce ztracených bodů z TOP 100 aka "největší looser databáze": Chupacabre -13 b (-b)

díky všem za body, trpělivost, ochotu naslouchat nářkům a povzbuzování v poště:) zase za měsíc, pokud ty body za to budou stát, takže se snažte:)))

F*Djkoma

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Těch 103 bodů may to je opravdu velké překvapení, minulého měsíce, jinak je dobře že dolů jdou lidi jako Chupacabre appod.